Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakłócone łańcuchy dostaw, braki na rynku radykalny wzrost cen
(2022-09-02, 10:24 AM)Looki napisał(a): Aby widzieć linki musisz się zarejestrować lub zalogowaćA propo jajek (właściwie to prawdopodobnych braków na jesieni i w zimie):

Aby widzieć linki musisz się zarejestrować lub zalogować

i od razu się zapytam, czy macie doświadczenie w długotrwałym przechowywaniu jajek bez lodówki? (w stanie surowym? lub ewentualnie ugotowanym? )
Interesują mnie sposoby podobne do tyndalizacji mięsa.

Analizowałem ten problem kilka lat temu i skończyło się na jajkach w proszku Smile
Jajek raczej nie zabraknie - przydomową produkcję możesz rozkręcić dość szybko jak są warunki. Co najwyżej zdrożeją.
Odpowiedz
Stary sposób na długotrwałe przechowywanie jaj wyczytany z książek to wapniowanie czyli umieszczenie jaj w wodnym roztworze wapna gaszonego.
Odpowiedz
moja ciocia na wsi po prostu układała je w pojemnikach w chłodnej piwnicy. Oczywiście jedzenie zaczynali od najstarszych, każde jajko rozbijali najpierw do szklanki i wąchali przed dodaniem do garka/na patelnię (wiem, jest to trudne przy robieniu jajek na twardo Wink ) i tyle. Nikt nigdy tam się jajkiem nie zatruł. nikt nigdy nie spisywał ich terminu ważności (no bo i skąd? kura stempelka w d... nie ma). Sam w jadłem takie jajka w wakacje, (przez całe dwa miesiące, co roku) i nic mi nie było.
zapraszam na bushmot.blogspot.com
Odpowiedz
Buła, może wrzuć temat z "tąmtad" o mrożeniu w workach?
Odpowiedz
Wyczytałem, że jajka można mrozić w stanie surowym, zblendowane żółtko z jajkiem. Tak zamrożone można trzymać do roku. Natomiast rozmrozić trzeba stosunkowo szybko. Jajka po takim czasie przechowywania sa podatne na rozwój bakterii. Ja wyciagam od razu na patelnię.

Jak jest dobra zamrazarka mozna odrobinkę soli dać. Jeśli dacie odrobinkę jajko zamarznie.

Ja robię to tak, że biorę np 6 jaj, blenduję. WLewam do foremek silikonowych do pieczenia babeczek. Tyle foremek ile jajek, co pozwoli potem łatwo porcjować. Na razie testowalem krotkoterminowo, efekty zadowalajace, chociaz bede bardziej kwadratowej formy szukal, w celu poprawy pakownosci.
Odpowiedz
Aby odczytać wiadomość musisz się zarejestrować lub zalogować
Odpowiedz
Odpowiedz
Odpowiedz
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości