Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Srodki przeciwbolowe jako dozymetr
Napisz proszę co było z tabletkami - bo narodowa tylko, że przytuliły konkretną dawkę 5Gy i ze zabrałeś je do domu i próbowałeś oświetlać. Warto napisać chociaż że nic nie było widać. Żadnej różnicy w stosunku do grupy kontrolnej.
Ponadto czy koledzy lub Ty sprawdzili promieniowanie tabletek dozymetrem?
Odpowiedz
Może nie napisałem tego jasno, ale nie widać na oko żadnych zmian fizycznych tych tabletek.
Nawet kapsułka zawierająca lek w płynie nie zmatowiała, co wydawało nam się prawdopodobne.

Siłę promieniowania mierzyliśmy w SV/h, Gy to równoważnik dawki, uwzględniający jak mocno dany typ promieniowania oddziaływuje na organizmy.
Bo są różne typy promieniowania i różną mają energię.
Przy promieniowaniu gamma, można dla uproszczenia przyjąć 1 Sv = 1 Gy.

A czy same tabletki nagle zaczęły promieniować nie badaliśmy, bo takie rzeczy zachodzą tylko w silnym strumieniu neutronów.
Reaktor w Świerku produkuje w Polsce izotopy.

Jeszcze nazewnictwo, dużo osób to myli.
Radiometr mierzy siłę promieniowania w danej chwili, a dozymetr przyjętą łącznie dawkę w określonym czasie.

Coś jak prędkościomierz mierzący prędkość chwilową w km/h i licznik kilometrów.
Odpowiedz
Skrót myślowy. Miałem na myśli rentgenoradiometr. Tak to się w wojsku nazywało to urządzenie.
Drugi skrót myślowy - 1Sv/h przez 1h dla człowieka =~ 1Gy dawki pochłoniętej.

Skoro masz dostęp - nie wiem jak swobodny, żeby nie nadużyć gościnności - może eksperyment z kawałkiem kliszy rentgenowskiej?
Odpowiedz
Testowałem jeszcze ibuprofen, też bez efektu.

A klisz rentgenowskich czy nawet zwykłych to nie mam, pewnie jak większość z nas, wiec chyba to nie ma sensu.
Pewnie się zaciemnią, bo tak działają, ale są trudno dostępne i trudno się je "odczytuje".

Przy okazji rozmowy z kolegami, mówili, że żeby było widać zmiany fizyczne substancji od promieniowania, to musza być dawki rzędu tysięcy Sv, a nie pojedyncze.
Tego żadna żywa istota nie przeżyje.
Odpowiedz
Na moment wrócę do tematu.

Trochę ponad miesiąc temu wyciągnąłem (niepowlekaną, chyba litewską -  bo taką kupiłem w lokalnym wschodnioeuropejskim sklepie w Irlandii) tabletkę Ibuprofenu i położyłem na diść silnie nasłonecznionym, suchym parapecie.

Wyjąłem drugą ze schowanego opakowania i porównałem w świetle dziennym - są bez różnicy. Poszedłem do zaciemnionego pomieszczenia i oświetliłem 2 super-budżetowymi latarkami UV - śladowa różnica.

Dziś przyszły mi żółte okulary z Chin. Po założeniu i obserwacji "z latarkami w zaciemnionym pomieszczeniu:" ta naświetlana słońcem ma ciemny, lekko fioletowy kolor. Ta wyjęta bezpośrednio z opakowania jest zauważalnie jaśniejsza.
Fluorescencji w jakimś paśmie nie zaobserwowałem.

Aby widzieć linki musisz się zarejestrować lub zalogować

Po lewej przez żółte okulary + latarki UV, po prawej normalne światło.
AKA emir - Irlandia, Munster.
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości