Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuchenka turystyczna
Posiadam obecnie kilka kuchenek turystycznych. Każda z nich ma wady i zalety.

Nie reklamuję niczego a jedynie wkleiłem przypadkowo znalezione kuchenki aby pokazać ich wygląd i parametry.
Jako osłonę przeciw-wietrzną mam na myśli Aby widzieć linki musisz się zarejestrować lub zalogować

Pierwsza grupa to kuchenki gazowe.

- malutka kuchenka turystyczna na kartusz gazowy z gwintem.
Aby widzieć linki musisz się zarejestrować lub zalogować

zalety: wielkość i waga
 wady: mała stabilność, trochę wysoka dla popularnych osłon przeciw-wiatrowych, droższe kartusze (nie uwzględniam żadnych możliwych modyfikacji typu przejściówki itp.).

- nieco większa kuchenka

zalety: większa stabilność, niżej położony palnik z wężykiem do którego dodana jest często przejściówka do na tańsze kartusze, lepiej sprawuje się z popularną osłoną przeciw-wietrzną
 wady: wyższa waga, większe wymiary po złożeniu

- nieco większa kuchenka

zalety: stabilna, ma wbudowaną osłonę przeciw-wietrzną przy palniku co znacząco zwiększa jej wydajność w wietrzne dni, w połączeniu z popularną osłoną daje rewelacyjne rezultaty w porównaniu z resztą.
 wady: waga i rozmiar oraz tylko jeden (na szczęście tańszy) typ kartusza

- duża kuchenka 

zalety: bardzo wygodna w użyciu i bardzo stabilna kuchenka kempingowa
 wady: spora waga i rozmiar w zasadzie eliminuje ją do noszenia

Tu dam tylko trzy przykładowe.

Palnik spirytusowy:

zalety: bardzo mały rozmiar i waga, paliwo dostępne nawet w czasie kryzysu (tylko czy wtedy będzie się opłacało je używać Smile /można użyć denaturatu)
 wady: b/d (używam tylko w połączeniu z osłoną przeciw-wiatrową)

Piecyk na wszystko:

zalety: "na wszystko co jest dostępne"
 wady: wielkość i waga

Osławiony CZAJNIK TURYSTYCZNY SURVIVAL KETTLE:

zalety: hm, nie przychodzi mi nic do głowy
   wady: można gotować tylko wodę, sporych rozmiarów, ciężki, jak to wyczyścić ?

Wybór piecyka zależy od celu wyjazdu ale jestem ciekaw waszej opinii.
Odpowiedz
@Ted jak możesz to wklej zdjęcia kuchenek, bo nie każdy chce wchodzić w te wszystkie linki.
A co do kuchenki to mam i testowałem na zlocie u Gajowego taką walizkową na kartusze z butanem i byłem bardzo zadowolony. Szybko gotowała, stabilna, do plecaka owszem za wielka ale do ewakuacji autem super.
Odpowiedz
Cytat:Posiadam obecnie kilka kuchenek turystycznych. Każda z nich ma wady i zalety.

Nie reklamuję niczego a jedynie wkleiłem przypadkowo znalezione kuchenki aby pokazać ich wygląd i parametry.
Jako osłonę przeciw-wietrzną mam na myśli Aby widzieć linki musisz się zarejestrować lub zalogować

Osłonę czasem spotykam, wg mnie jest zbędna - sztywna karimata robi to samo i nie trzeba nosić kolejnej rzeczy. Ale jak ktoś lubi to można kupić za mniej niż 25% tego co zalinkowałeś np. tu Aby widzieć linki musisz się zarejestrować lub zalogować

Cytat:Pierwsza grupa to kuchenki gazowe.

Wspomniałbym jeszcze jak piszemy o najmniejszych o BRS (tu za 60 pln Aby widzieć linki musisz się zarejestrować lub zalogować)

28g zaledwie, malutka, można nawet do kieszeni wsadzić. 

.jpg   brs.jpg (Rozmiar: 22.84 KB / Pobrań: 51)

Zalety: gabaryty (!), waga (!), cena (szczególnie wersja w stali zamiast w tytanie), trwałość, niezawodne kartusze na propan działają na cięzkim mrozie, można napełniać .
Wady: ograniczona wielkość bardzo dużych naczyń np. patelni, mniejsza powierzchnia grzania.

Cytat:- malutka kuchenka turystyczna na kartusz gazowy z gwintem.

zalety: wielkość i waga
wady: mała stabilność, trochę wysoka dla popularnych osłon przeciw-wiatrowych, droższe kartusze (nie uwzględniam żadnych możliwych modyfikacji typu przejściówki itp.).

Kompletnie niefortunna wg mnie. Wielkość i waga wg mnie raczej do kitu.

Cytat:- nieco większa kuchenka

zalety: większa stabilność, niżej położony palnik z wężykiem do którego dodana jest często przejściówka do na tańsze kartusze, lepiej sprawuje się z popularną osłoną przeciw-wietrzną
wady: wyższa waga, większe wymiary po złożeniu

Fatalna do noszenia. Zajmuje więcej miejsca niż kartusz. Zapalarki tego typu padają, nie polecam. 

Cytat:- nieco większa kuchenka

zalety: stabilna, ma wbudowaną osłonę przeciw-wietrzną przy palniku co znacząco zwiększa jej wydajność w wietrzne dni, w połączeniu z popularną osłoną daje rewelacyjne rezultaty w porównaniu z resztą.
wady: waga i rozmiar oraz tylko jeden (na szczęście tańszy) typ kartusza

Do domu jako awaryjna jeszcze ujdzie, ale do BOB odpada - za duża. 

Cytat:- duża kuchenka

zalety: bardzo wygodna w użyciu i bardzo stabilna kuchenka kempingowa
wady: spora waga i rozmiar w zasadzie eliminuje ją do noszenia

I ta jako awaryjna kuchenka do BSP jest całkiem ok. I cena nawet przyzwoita. 
Ale podkreślam tylko do BSP, ewentualnie DSP choć tu można pokusić się o lepsze rozwiązanie. 

Cytat:Palnik spirytusowy:

zalety: bardzo mały rozmiar i waga, paliwo dostępne nawet w czasie kryzysu (tylko czy wtedy będzie się opłacało je używać Smile /można użyć denaturatu)
wady: b/d (używam tylko w połączeniu z osłoną przeciw-wiatrową)

I to w zasadzie jedyna alternatywa jaką rozpatrywałem do BOB. No może oprócz kostek paliwowych czy świeczek. Gabarytowo zajmuje mniej miejsca niż kartusz i nawet najmniejszy palnik. Paliwo ma wiele dodatkowych zastosowań. 

Cytat:Piecyk na wszystko:

zalety: "na wszystko co jest dostępne"
wady: wielkość i waga

Dziura w ziemi i ognisko robią to samo, za darmo i nie trzeba nosić gratów. Na tym "piecyku" też się cieżko ogrzać.

Cytat:Osławiony CZAJNIK TURYSTYCZNY SURVIVAL KETTLE:

zalety: hm, nie przychodzi mi nic do głowy
  wady: można gotować tylko wodę, sporych rozmiarów, ciężki, jak to wyczyścić ?

I tu się zgadzam w pełni, zero zalet.
Wielki, niewygodny, drogi, przereklamowany, w zasadzie tylko jedno zastosowanie. Idealny dla odbiorców "domowego sutwiwalu", do selfie itp.
Odpowiedz
@Buła co do osłony to przyznam się że bardzo dobrze działa jako reflektor dla małego ogniska. Ja ją wieszam na zewnątrz plecaka.
Rozkładasz osłonę a pomiędzy nią a tobą dajesz małe ognisko. Polecam spróbować. Po pierwsze odbija światło i ciepło po drugie ogranicza widoczność z zewnątrz.
Odpowiedz
(2021-10-21, 05:01 PM)Ted napisał(a): Aby widzieć linki musisz się zarejestrować lub zalogować@Buła co do osłony to przyznam się że bardzo dobrze działa jako reflektor dla małego ogniska. Ja ją wieszam na zewnątrz plecaka. 
Rozkładasz osłonę a pomiędzy nią a tobą dajesz małe ognisko. Polecam spróbować. Po pierwsze odbija światło i ciepło po drugie ogranicza widoczność z zewnątrz.

Ogniskiem grzeję w ostateczności - wolę najlepiej w ogóle nie rozpalać, więc najczęściej stosuję gaz coleman extremec100 + brs. Działa elegancko nawet pod namiotem więc niezależnie od pogody.
Odpowiedz
Aby odczytać wiadomość musisz się zarejestrować lub zalogować
Odpowiedz
Odpowiedz
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości