Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiatry
#1
Nie mamy sekcji "pogoda/zjawiska atmosferyczne" a chciałbym zwrócić uwagę na wiatry w wypadku (tfu, tfu - odpukać!) użycia broni nuklearnej.

Zapewne znacie Aby widzieć linki musisz się zarejestrować lub zalogować - bardzo dobrą mapę aktualnego wiatru.
Przypomnę, że klikając po lewej na dole w "earth" możemy wybrać co oglądamy. Interesuje nas wiatr i wybieramy wysokość (jest podawana w hPa - co bardzo z grubsza przelicza się jak w tej brązowawej części tabelki)

[Obrazek: comment_1644970054alpNwwrcOkKDH1UYnG5J0A.jpg]

W ogóle o tym się mówi, nie trąbi na róznych "portalach" - ale uważam, że i warto obserwować teraz "w jakim kierunku wieją wiatry" nie tylko tuż nad ziemią, ale i te do 5-10km. W razie nuklearnego konfliktu możemy oczekiwać i oszacować GDZIE i kiedy dowieje opad radioaktywny. Klikając w konkretną lokację widzimy prędkość wiatru. Teraz nad Kijowem mamy:

Powierzchnia: 22 km/h ze wschodu
1000 hPa (0=zapewne chodzi już o strefę laminarną kilkaset m nad ziemią): 40 km/h ze wschodu
850: 69 km/h ze wschodu
700: 49 km/h ze wschodu
500: 9 km/h (~prawie bezruch)
250: 43 km/h z zachodu

Gdyby "teraz" coś walnęło mała mocą, np ~10kT i wywaliło śmietnik w atmosferę - to poleciałby w górę na 3-6 km (czyli gdzieś tak 700-500hPa)

Aby widzieć linki musisz się zarejestrować lub zalogować

Na tej podstawie zgrubnie szacuję, że w ciągu 7 godzin opadałby NIE dalej niż 7*69km/h(to najwyższa szybkość, czyli "najdalszy" zasięg)=483km od Kijowa, czyli odległość od granicy Polski. Oczywiście bliżej więcej. Jednak wiatr zakręca na północ, więc najsilniej skażone tereny to by była Białoruś. Dlatego NIE oczekiwałbym w tej chwili (teraz, nie za 10 godzin od tego, co piszę) atomówki. Natomiast śledzić wiatr warto (dopóki jest net), bo może dać jakieś istotne wskazówki w razie problemów.
AKA emir - Irlandia, Munster.
Odpowiedz
#2
Jeżeli ktoś walnie atomówka to tylko pod obca flagą. Politycy to ludzie z nieograniczoną niczym chęcią posiadania a atomówka zamyka im wszystkie drzwi pasienia się! Ale opcja obserwacji wiatru całkiem ciekawa.
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości