Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plecak/torba ewakuacji - inne podejście
(2022-10-08, 10:16 AM)stiloos napisał(a): Aby widzieć linki musisz się zarejestrować lub zalogowaćAd Bura2
Odnośnie pierwszej części wypowiedzi
Jak wspomniałeś o wyczynowcach z Harpagana
to nie przekładaj ich osiągnięć na zwykłe (aczkolwiek utrudnione) przemieszczanie się w warunkach ewakuacji....
Przeciętnemu człowiekowi ich zestaw nie wystarczy....

Ubrania, dokumenty, gotówka, coś do przekąszenia, woda, okrycie przed deszczem, jakieś naczynie na ciepłe posiłki i (co ja bym miał) malutki kartusz i malutki palnik awaryjnie jakby nie było znikąd dorwać wrzątku
I z tym się da ewakuować jak widać na przykładach

A co do zestawu....
No to jak piszesz -  u ciebie to się też sprowadza do nietrzymania jakiegoś magicznego tobołka z wszystkim co jest na świętej liście, który leży i czeka na TEN moment kiedy go chwycisz i przetrwasz 72h tylko na świadomości tego co się posiada,  umiejętności używania tego co się ma i procedury na wypadek takiego a nie innego zdarzenia.

Ilu ludzi wrzuca do plecaka zwój paracordu i leży tam schludnie zwinięty i nietknięty.  I w życiu nie zawiązali nic poza supełkiem albo kokardką ......
Albo mają jakiś zestaw do spania typu bivi bag, śpiwór, materac (albo i nie bo przecież w lesie się natnie gałązek i po co materac) ......
A spał w terenie może z raz czy dwa.... pod namiotem na polu biwakowym albo w ogródku u dziadków....

Według mnie - zestaw ucieczkowy powinien być efektem dokładnej i rzeczowej analizy zagrożeń, otoczenia i swoich umiejętności. Dopiero później robimy listę sprzętu/ekwipunku a na końcu opakowujemy to w jakąś torbę czy plecak. A ile osób robi dokładnie odwrotnie? Zaczyna od plecaka wrzucając do niego mniej lub bardziej przypadkowe graty?

Z jednej strony - jak coś robisz to rób to dobrze. Na partactwo szkoda czasu i energii. Z drugiej strony - lepiej być na coś przygotowanym w 20% niż nie być wcale. Dlatego nawet jeśli ktoś ma kompletnie idiotyczny plecak bazujący na jego wyobrażeniach o sobie jako o supermenie czy wspaniałym myśliwym który Victorinox'em wystruga dzidę i będzie nią polował na wiewiórki i zające wiec nic więcej mi nie potrzeba - cóż - niech ma. Ok, lepiej przekonywać, tłumaczyć, rozmawiać, ale - niech ten plecak ma. Bo nawet przy tak idiotycznym założeniu - będzie miał coś co ułatwi mu życie w sytuacji awaryjnej. Nie będzie miał tak łatwo jak ludzie, którzy plecak przemyśleli i dopasowali do realiów, ale będzie miał cokolwiek.

Przeciętny człowiek nie będzie znał się czy interesował survivalem. Znam osobę która "kolekcjonuje" poradniki - tyle, ze żadnego nie przeczytała. Osoba ta podziękowała mi za podrzucenie jej poradnika RCB, natomiast zapytana o plecak ucieczkowy - odpowiedziała, ze jak będzie konieczność to wtedy przeczyta poradnik i będzie wiedziała co robić... Siłą nikogo nie zmuszę do myślenia i działania zapobiegawczego, natomiast i tak osoba ta będzie lepiej przygotowana niż 80% jej sąsiadów... (natomiast co do samego RCB - ne mówię, ze jest to idealne rozwiązanie, ale lepsze niż nic. I gdyby każdy miał chociażby takie nieidealne rozwiązanie - to w razie sytuacji awaryjnej było by o niebo łatwiej ją przetrwać...)

Już kilka wątków na forum było o plecaku - i podsumowanie zawsze było takie - nie ma jednej opcji. Bo jeśli masz działkę 30km od miejsca zamieszkania, choćby ROD z altanką, gdzie możesz zakopać w beczkach ciuchy, jedzenie, sprzęt - jedyne co Ci potrzebne podczas ucieczki to zatankowany samochód i wygodne buty - bo resztę masz w BOL. Czy to rozwiązanie idealne? Oczywiście, ze nie - bo co jeśli zagrożenie przyjdzie właśnie od strony gdzie znajduje się BOL? Zostaniesz z niczym. Zdublowanie tego wszystkiego? Kasa, miejsce - też nie jest idealne.

Nie ma jednej opcji, każdy z nas ma swój pomysł i plan na ewakuację. Każdy ma swoje ograniczenia (lokalowe, finansowe, inne) i każdy dopasowuje strategię i procedury do tych ograniczeń. Ale wiem jedno - łatwiej procedurę zmodyfikować, łatwiej ją dopasować do warunków jeśli ta procedura w ogóle istnieje. A jeśli nie będziemy mieli niczego poza przekonaniem, że nie warto się przygotowywać bo nas to nie będzie dotyczyło - dopiero wtedy będzie prawdziwy problem.
zapraszam na bushmot.blogspot.com
Odpowiedz
Przeciętnych ludzi widać na Harpaganie. Najczęściej nie wychodzą na drugą połowę rajdu ( półmetek jest w bazie).
Nie porównuje ich. Tylko pokazuje pułapkę myślenia "bo im się udało". Jasne jest to jakiś wniosek. Są to jakieś dane. Ale... Im się udało. I nie wiadomo czy by się udało jeszcze raz. Albo czy by się udało Tobie czy mnie.
Tak samo jak nie jestem wymiataczem z harpagana który robi sobie lekko 100km tak samo nie jestem np. kobietą - ludzie są mniej chętni mi pomóc i bardziej obawiają się uchodźcy-mężczyzny. Nawet takiego przyjaznego misia jak ja.
Itp itd.
Odpowiedz
@Bura2
Powiedzenie stare mowi: nie mierz innych swoja miara Wink
To, ze masz kondyche na Harpagany nie znaczy ze czlowiek z cukrzyca albo z malym dzieckiem wytrzyma 24h bez wody i awaryjnej porcji lekow nie ponoszac uszczerbku na zdrowiu. Serrio, jak widzisz podroz kilka-kilkanascie godzin z 2 letnim dzieckiem BEZ WODY I JEDZENIA?

Ja mowilem, kazdy ma jakis scenariusz dla siebie. Nie mniej to ze Tobie cos odpowiada, nie znaczy ze innym tez. I to, ze ktos ma inne wymagania to nie powod, zeby wszystkim perswadowac swoje rozwiazanie. Spalem kiedys w lesie tylko w spiworze przy -25C. Czy to oznacza ze moje 2letnie dziecko tez to przezyje bez uszczerbku na zdrowiu, albo w ogole przezyje?
Odpowiedz
Stare przysłowie mówi: nigdy nie napisałem że mam taką kondycję.
Chciałem pokazać że to że się komuś udało nic jeszcze nie znaczy
Odpowiedz
Owszem znaczy, że jednak można. Kwestia przygotowania tylko zwielokrotnia szanse na sukces.
Odpowiedz
Aby odczytać wiadomość musisz się zarejestrować lub zalogować
Odpowiedz
Odpowiedz
Odpowiedz
Odpowiedz
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »